Yatay Geçişe Nasıl Başvurulur?

2023 - 2024 AKADEMİK YILI GÜZ DÖNEMİ YATAY GEÇİŞ BAŞVURU İŞLEMLERİ

SON BAŞVURU TARİHİ: 18.08.2023
Başvurular online alınacaktır.
Adayların online başvuru yaptıktan sonra belge asıllarını üniversitemize getirmelerine gerek duyulmamaktadır.
Adayların yatay geçiş başvurusunun kabul edilmesi halinde istenilen belgelerin asıllarını kayıt esnasında ibraz etmeleri zorunludur.
Online başvurunun dikkate alınabilmesi için istenilen belgelerin eksiksiz ve görüntülenebilir şekilde sisteme yüklenmesi gerekmektedir. Aksi taktirde başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.
Eksik/hatalı başvurular işleme alınmayacaktır.
Hiçbir durumda yatay geçiş başvuru ücreti iade edilmez.
Online Başvuru Formu

ONLİNE BAŞVURU ADIMLARI

Yatay geçiş başvuruları online olarak yapılmaktadır. Başvuru esnasında evrakların pdf olarak eklenmesi gerekmektedir. Aksi takdirde değerlendirmeye alınmaz.

E-posta veya kargo yoluyla yapılan başvurular kabul edilmez.
Not: K.K.T.C. hariç yurtdışındaki diğer yükseköğretim kurumlarından yapılacak başvurular Öğrenci İşleri Direktörlüğüne şahsen yapılacaktır.
1. Adım: Başvuru linkine tıkladığınızda “Yeni bir hesap oluştur” alanından başvuru aday hesabı oluşturmalısınız (Hesabınızda şifrenizi kendiniz belirliyorsunuz). E-posta adresinize gelen doğrula butonunu aktif hale getirmelisiniz.
2. Adım: Başvurular menüsü altında “Yayımlanan İlanlar” sekmesinden başvuru yapmak istediğiniz yatay geçiş türünü seçmelisiniz.
3. Adım: Seçtiğiniz alanda başvuru yapmak istediğiniz program adını yazmalı ve “Yeni Başvuru Ekle” sekmesini tıklamalısınız.
4. Adım: Okuduğu üniversite yerleşme şekli ve sınav yılını girdikten sonra “ÖSYM Sınav Sorgula” butonundan ilgili yıldaki bilgileri getirilmelidir. “Tercih ekle” butonuna basarak diğer adıma geçiniz.
5. Adım: Kimlik bilgisi alanına doğum tarihinizi ve nüfus cüzdanı seri no girerek “Kimlik Bilgilerimi KPS’den Sorgula” butonuna tıklayarak bilgilerinizi otomatik olarak getirmelisiniz ve ayrıca resmi nitelik taşıyan fotoğrafınızı yükleme işlemini tamamladıktan sonra kaydet ilerle butonunu tıklayarak bir sonraki aşamaya geçmelisiniz.
6. Adım: İletişim bilgilerinizi doldurmalısınız. Kaydet ilerle butonunu tıklayarak bir sonraki aşamaya geçmelisiniz.
7. Adım: Başvuru bilgileri kısmında başvuru yapılan sınıf, “Daha Önce Ek-1 Madde ile Yatay Geçiş Hakkımı Kullandım”, “Okuduğu Üniversite Yerleşme Şekli”, ve varsa kayıt dondurma alanını girerek kaydet ve ilerle sekmesine tıklayınız. Kaydet ilerle butonunu tıklayarak bir sonraki aşamaya geçmelisiniz.
8. Adım: Eğitim bilgilerinizi  “YÖKSİS Eğitim Bilgileri Sorgula” alanından seçerek getirmeli ve kaydet ilerle butonuna tıklayarak bir sonraki aşamaya geçmelisiniz.
9. Adım: Belgeler kısmında duyuru metninde belirtilen belgelerin her birini ayrı ayrı pdf formatında sisteme yüklemeli ve kaydet ilerle butonuna tıklayarak bir sonraki aşamaya geçmelisiniz.
10. Adım: Sınavlar adımını kaydet ilerle butonuna tıklayarak bir sonraki aşamaya geçmelisiniz.
11. Adım: Program tercihlerinde giriş sayfasında seçmiş olduğunuz program otomatik geleceği için  “Yukarıda yer alan metni okudum, onaylıyorum” kutucuğunu işaretledikten sonra kaydederek  başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.
Yapmış olduğunuz başvurunuzu “Başvuru Yazdır” butonundan görüntüleyebilirsiniz.

Yatay Geçiş Bursları
Ek Madde-1 İle Yatay Geçiş
Not Ortalaması İle Yatay Geçiş
Kurum İçi Yatay Geçiş
Taban Puanlar
Nasıl Başvururum?
Çift Anadal
Yurtlarımız